Drážďany (2.prosince 2006)

4. prosince 2006 v 23:01 | zh |  Města cizácká
Drážďany (Dresden), metropole Svobodného státu Sasko, rozlohou čtvrté, počtem obyvatel šesté největší město Německé spolkové republiky (rozloha 328,3 km², 500.714 obyvatel - 2006). Leží asi 50 km od českých hranic, z Prahy vede cesta přes Teplice po E55 a trvá asi 2,5 hodiny. Město se rozprostírá na rovině při Labi. Bývaly tu zřejmě bažiny a lužní lesy, název Dresden je od této skutečnosti odvozen.

Drážďany jsou městem galerií (zejména Zwinger), kultury (opera Semper) i průmyslu (optika Carl Zeiss, kterou známe z fotoaparátů Praktica a dnes i dalších značek, pobočka automobilky Volkswagen). Perličkou je skutečnost, že Drážďany jsou jedním z míst, kde byl patentován jeden z prvních pokusů o vynález podprsenky na evropském kontinentu (Christine Hartová, 1895).

Drážďany byly založeny roku 1206. Ale dlouho předtím tu bývala slovanská osada. Opravdový věhlas Drážďanům ale přineslo až období baroka, kdy saský král Fridrich August II - Silný učinil z původní rybářské obce a pozdějšího obchodního městečka lázeňskou a královskou rezidenci. "Florencie na Labi" - tak Drážďany označil filosof a spisovatel J.G.Herder. Snad pod dojmem slavného Cannaletova obrazu jsou Drážďany připodobňovány také k Benátkám. Město skutečně vždy bylo, a přes všechny tragédie zůstává, jedinečným centrem barokní architektury a nejskvostnějšího umění.
Za třicetileté války odešla do Drážďan také řada českých exulantů.
Frauenkirche, neboli kostel Panny Marie z let 1726 až 1743
Britský historik Frederick Taylor říká: "V překrásném městě, které bylo symbolem barokního humanismu a všeho nejlepšího z celého Německa, se v době nacismu koncentrovalo také to nejhorší." Podle něho byly Drážďany nacistickou pevností s antisemitskou historií.

Na konci 2.světové války, mezi 13. a 15. únorem 1945 zažila saská metropole nejhorší okamžik své historie. Město se stalo terčem masivních náletů britských a amerických bombardérů. Výsledkem byla totální destrukce a 25.000 - 35.000 mrtvých (výjimečné nejsou ani údaje mnohem vyšší).
Kontroverzní operace dodnes vyvolává vášnivé diskuze o opodstatněnosti tohoto násilného aktu v době před německou kapitulací. Američané poukazovali na 110 průmyslových podniků v Drážďanech (většina ale ležela na předměstí), Britové zase dva dny po náletu oznámili, že cílem operace "Thunderclap" bylo přerušení německých zásobovacích tras. Později se Američané odvolávali na sovětské zájmy. Je však zřejmé, že vedle strategických záměrů šlo při bombardování Drážďan jistě i o odvetu a snahu o psychické zdecimování Německa. Nelze opemenout, že zničení Drážďan předcházelo Hitlerem nařízené zničení centra Varšavy, bombardování Rotterdamu, Coventry (dnes partnerské město), Londýna a dalších měst. Přesto nikdo nepopřeme, že s Drážďany nebylo rozmetáno jen kulturní dědictví Německa, ale skvosty celoevropského rozměru.
O to slavnější je skutečnost, že v roce svého 800.výročí město opět září nesmírnou krásou svých znovuobnovených památek. Bez patetického přehánění musíme užasnout nad tím, co vše se podařilo vyvzdorovat z beznaděje a jak během posledních deseti let povstal z popela a nánosů suti impozantní protestantský chrám Frauenkirche, který zůstával po dlouhá desetiletí ve stavu nevelkého torza mementem válečné katastrofy. V roce 2005 byl chrám z roku 1743 znovuvysvěcen. Biskup Bohl ho ve svém kázání označil za "dílo smíření a připomínky míru". "I hluboká a dlouho krvácející rána se může časem zahojit," zdůraznil. Rány však nezacelil jen čas. Rekonstrukce stála bezmála 180 milionu eur, tedy asi 5,4 miliardy korun.

Fotogalerie

Frauenkirche
Pohled z Brühlshe Terasse
Albertinum
Kopule Akademie umění z 19. století
Hofkirche a Drážďanský renesanční zámek
"Knížecí průvod" na vnější fasádě drážďanského zámku je největším porcelánovým obrazem na světě.
Semper Oper
Galerie Zwinger
Vánoční trhy v Drážďanech patří k vůbec nejstarším. Typickým prvkem je vánoční pyramida s otáčejícími se figurkami. A dělají tu vynikající svařák (Glühweine). Do toho voní porpura, ale i bratwurst či hering.

Žádní falešní sobi, echtovní Gertrudy :-)

Poznámka autora:
Děkuji všem, kteří si tento článek v původní verzi přečetli a v komentářích ho chválili jako pěkný. Nebyl vůbec pěkný, neboť obsahoval chyby. Tímto děkuji zejména pozorným a laskavým čtenářům jménem Kordulka a Hans za podstatné připomínky k textu :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nwm nwm | 6. května 2007 v 14:32 | Reagovat

máš to tu strašně moc krásný

2 Zdeněk Zdeněk | 7. května 2007 v 0:46 | Reagovat

To mě strašně moc těší (ač to je příliš kladné hodocení). Děkuji Ti:-)

3 annmaria annmaria | 2. května 2012 v 12:09 | Reagovat

toto su super fotki

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.