Bratislava (16.7.2005, 29.7.2007)

14. ledna 2007 v 12:26 | zh |  Města cizácká
Ve vzdálenosti asi 300 km od Prahy leží na Dunaji půlmilionová metropole Slovenska - Bratislava. Bratislavané zdůrazňují, že chtějí, aby jejich město stálo skutečně na Dunaji, nikoliv při Dunaji. Nové architektonické plány jsou proto ve znamení rozšiřování moderní atraktivní výstavby směrem k řece.Vznikne například čtyřkilometrová promenáda na levém břehu.
Procházení se a popíjení kávy na korzu totiž patří k oblíbeným aktivitám místních obyvatel už od dob, kdy se ještě Bratislava nazývala Prešpork (Pozsony). Potkávali se tu příslušníci množství národů, neboť město leží na hranici tří států, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Každý Prešporák prý mluvil slovensky, německy, maďarsky a mišmaš, neboť v každé větě bylo po dvou slovech daného jazyka.Bratislava byla významnou pevností už v dobách Velkomoravské říše v 9.století. Na konci 13.století patří mezi uherská královská města (městské privilegium Ondřeje III.). V 15.století dochází k dalšímu rozkvětu města za krále Matyáše Korvína, roku 1465 byla založena universita. V 16.století se Bratislava stává metropolí Uherska, korunovačním městem uherských králů a sídlem arcibiskupa. Za zlatou éru je považováno období Marie Terezie, která byla právě v bratislavské katedrále sv.Martina korunována roku 1741 uherskou královnou. Poté, co nechala zbořit původní hradby, počal velký stavební rozkvět. Z této doby pocházejí nejcennější barokní památky města.
Bohatstvím Bratislavy je zejména historické centrum, hrad a ulice mezi katedrálou sv.Martina a Starou radnicí. Tradiční dominanta Bratislavského hradu utrpěla požárem roku 1811. V letech 1953-62 došlo k obnově a přestavbě. Výsledek však, alespoň podle mého názoru, není zlý. Hradní areál má dnes svěží atmosféru. V 60. a 70.letech došlo k zločinné devastaci stovek historických domů, proto je dnes památkové jádro možná menší, než u jiných slovenských historických měst. Kdo však navštívil Bratislavu před více než deseti lety, byl by dnes určitě mile překvapen. V letech 1995 - 2002 byl totiž realizován projekt za 230 milionů Sk od města, plus několik set milionů od soukromých vlastníků, který učinil z šedého města zašlých fasád a necitlivě vyasfaltovaných uliček opět zářící perlu. Možná malou a skromnou, ale o to příjemnější. Památky jsou nádherně opravené, pěší zóny nově vydlážděné, čisté a oživené květinami, nápaditými až odvážnými plastikami, množstvím restaurací a kaváren se zahrádkami... Městem projíždí červený turistický vláček zvaný mile "prešporáček".

Kdo tvrdí, že Bratislava je jen soubor sídlišť a most Slovenského národního povstání, už rozhodně neví, o čem mluví. Bratislava je opravené historické město se spoustou příjemných zákoutí, blízkými místy pro relaxaci či rekreační sport a iskutečně ideálním místem na romantický "eurovíkend". Bez velkých nákladů může klidně dojít i na celkem romantickou plavbu po Dunaji.
U toho mostu SNP, dnes zvaného spíše Nový most, je třeba se zastavit blíže. Zůstává totiž nepřehlédnutelnou ikonou města. Nový most, sedmý největší zavěšený most na světě, byl postaven v letech 1967-72. V jeho pylonu ve výšce 85 metrů nad zemí byla zřízena vyhlídková restaurace. Dnes se nazývá UFO a patří k nejvyhledávanějším v Bratislavě. Jen za vstup zaplatíte 100.-Sk. Rezervace nutná.
Palác grófa Grassalkoviče naHodžově náměstíslouží jako rezidence prezidenta .
Prezidentská zahrada. Je zde malý pomník Marie Terezie, lehce erotická kašna se třemi bronzovými lepými Bratislavankami, květinová výzdoba a alej mladých doubků, z nichž každý zasadil státník, kterého přijal slovenský prezident.
Hradní stráž
Slovenský hrad s pomníkem Alžběty Duryňské.
Z Hradu je pěkný vyhlídka na historické centrum.
Farská ulička je jednou z několika městských cestiček, které se obligátně nazývají křivolakými.
Hlavní náměstí.
Primaciálné náměstí. Je tu arcibiskupský palác na jehož vrcholu je velký kardinálský klobouk vážící 150 kg.

Hviezdoslavovo náměstí s Národním divadlem a Filharmonií.
Michalská věž patří mezi typické orientační body Starého města. V jejím průchodu je tzv.nultý bod, zlatý prstenec ukazující vzdálenosti světových měst.
Pod mostkem k Michalské věži je příjemná letní čítárna.
Populární plastika Čumila je magnetem pro turisty. Vyfotit se s ním musí skoro každý. Podobných čumilů je po městě více.

Slavný chrám sv.Martina stojí při hlavní komunikaci u mostu SNP trochu nenápadně.
Levý břeh Dunaje, nad nímž trčí UFO, je zejména místem odpočinku, zábavy a sportu.
Letní pláž na levém břehu Dunaje je rozsáhlá a služby jsou zde perfektní.
Sídlo slovenské národní rady vedle Bratislavského hradu.
Hviezdoslavovo náměstí s jeho pěknou dlažbou.


Devín. Zřícenina hradu na soutoku Dunaje a Moravy.

Příjemné, klidné místo, pokud si potřebujete trochu oddechnout z ruchu velkoměsta.Za chvíli sem přitom dojedete z autobusového nádraží pod mostem SNP nebo lodí po Dunaji. Lod.sk - ceník lodní dopravy po Dunaji nejen na Devin
Návrší dnešního hradu bylo osídlené už v pravěku. Později zde vznikla předsunutá římská strážní pevnost. Dobře posloužila i velkomoravským a dalším slovanským knížatům. Písemně doložena je už v 9.století. Hrad byl vybudován kolem roku 1300. Dočkal se goticko renesanční přestavby. Dlouho byl spojen s rodem Pálffy a to v letech 1635-1918. V roce 1809 ho však vyhodila do povětří vojska Napoleona. Netrvalo ale zas tak dlouho a zřícenina jako dějinný symbol Slováků přitáhla mnoho obrozených národovců k aktivní činnosti na záchranu památky. Od roku 1973 se na hradě vykonávají konzervace ruin a archeologické výzkumy. Veřejnosti přístupný je areál od roku 1984. Tedy poslední čtvrtstoletí...


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 WilliamLow WilliamLow | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 18:43 | Reagovat

Thanks a lot. Numerous posts.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.