Březnice (1.4.2006)

9. ledna 2007 v 22:53 | zh |  Hrady a zámky
Zámek a městečko Březnice leží na hranici Jižních a Západních Čech, poblíž Příbrami či Rožmitálu pod Třemšínem. Právě tato poloha je podle zámecké průvodkyně největší nevýhodou. Všichni se buď zastaví už v Příbrami na Svaté Hoře, nebo frčí až hlouběji do Jižních Čech, kde je památek přehršle. Také pracovních příležitostí je tu minumum, zkrátka trochu zapomenuté místo.
Březnice je renesanční zámek z poloviny 16.století založený Jiřím z Lokšan na základech původně gotické tvrze Buziců z první poloviny 13. století. Roku 1623 zámek přešel do vlastnictví rodu Přibíka Jeníška z Újezda, od roku 1728 - 1872 patřil Krakovským z Kolovrat. Posledními majiteli březnického panství byli do roku 1945 Pálffyové z Erdödu.
Zámecké expozice jsou velmi bohaté. Nejdeme tu zámeckou zbrojnici, cennou Lokšanskou knihovnu (nejstarší knihovní sál v Čechách, dochovaný v původní podobě z roku 1558), rodové galerie, africký salon, renesanční jídelnu, barokní, rokokové a empírové sály. Opravdu nádherná je barokní kaple Panny Marie z let 1625-1632 Carla a Martina Luragových. Zámek je obklopen renesanční zahradou a rozsáhlým anglickým parkem. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdeňka Maroušová Zdeňka Maroušová | E-mail | 4. září 2010 v 23:08 | Reagovat

Je to krásný zámek s bohatou historii(mimo jiné obraz popravy českých pánů) a hezké městečko(židovská čtvrtˇLokšany),doporučuji navštívit!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.