Ctěnice (30.4.2006)

13. ledna 2007 v 18:34 | zh |  Hrady a zámky
Zámek Ctěnice najdeme asi 1,5 km od Vinoře, přímo před ním staví na znamení autobus 280, který jede z Českomoravské.
Už v druhé polovině 14.století tu stála gotická tvrz. O 200 let později ji Mikuláš Hrzán z Harasova dal přestavět na renesanční zámek. Majitelé Ctěnic se často měnili. V 18.století patřily Windischgrätzům, za nichž byly upraveny ve stylu klasicizujícího baroka do dnešní podoby. Vstupní věž byla snížena o oktogonální část a zakončena tříbokým štítem s cibulovou střechou a lucernou. Patrová zámecká budova má malé pětiboké nádvoří. Vnější fasáda je členěna lizénami, do nádvoří jsou v přízemí slepé pilířové arkády. K vjezdu ve věži vede částečně zachovaný klenutý most přes příkop.
Moderní historie zámku je spojena se jménem významného velkopodnikatele Alexandra Schöllera, který jej koupil roku 1849 jako pozůstalost po hraběnce Aloisii Desfoursové. Rod Schöllerů znamenal v Rakousko-Uhersku významný ekonomický subjekt. Po 2. světové válce byl objekt vyvlastněn a znárodněn. Připadl Státnímu statku hl. m. Prahy, takže zde bylo provozováno zemědělské družstvo. Výsledkem byla totální devastace. Před zánikem Ctěnice zachránila Pražská informační služba, která provedla velmi nákladnou rekonstrukci s minimálními stavebními zásahy.
Vzhledem ke ztrátě původního mobiliáře zámku byl v interiérech kladen důraz na obnovu nástěnných maleb. Ve fragmentech jsou zachovány i gotické malby, bohatě zastoupeny jsou pozdně renesanční a barokní dekorace a kompozice. Expozice je zaměřena na život za císařepána, uvidíme předměty denní potřeby, uniformy, zbraně, dýmky, upomínkové předměty, terče i dvě zábavná pohyblivá dioramata. Do hospodářských budov se vrátili koně, zřízeno bylo krásné muzeum s devatenácti kočáry a saněmi.
Zámecký park je řešen jednoduše. Jeho hlavní osu tvoří jabloňová alej zakončená terasou se zahradním altánem.
Ctěnice září čistou novotou, ale přitom nepostrádají svůj historický šarm. Lze tu strávit velmi příjemný půlden s odpočinkem v parku nebo v příjemné kavárně.
www.ctenice.cz

Jedna z budov ještě na svou rekonstrukci čeká. Bude z ní hotel, z jehož výnosů by měly být pokryty nemalé náklady na rekonstrukci zámku. Ale řekněte, nemají tyto obrázky také svou poezii?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliška Doleželová Eliška Doleželová | E-mail | 18. července 2014 v 14:59 | Reagovat

Dobrý den,

chtěla bych upozornit návštěvníky Zámeckého areálu Ctěnice, že výše popsaná expozice historických kočárů již od roku 2011 v Zámeckém areálu Ctěnice není. Od roku 2012 spravuje areál Muzeum hlavního města Prahy, které zde nově představuje stálou expozici o historii řemesel: "Řemesla v pořádku. Historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost". Dále je v zámku umístěna expozice z dějin Vinoře a "Zámek Ctěnice. Dějiny, stavební vývoj a obnova". Průběžně se konají doprovodné akce,jako např. Masopust, dožínky, adventní a velikonoční tvůrčí dílny a řada dalších akcí z oblasti řemesel a tradiční lidové kultury.Vše najdete na stránkách Muzea hl. m. Prahy: www.muzeumprahy.cz .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.