Můj fotoaparát Panasonic FZ7

7. ledna 2007 v 15:04 | zh |  Fotografování
PANASONIC LUMIX DMC-FZ7 černý,cena u Megapixel (leden 2007): 8 290.- Kč
"Fotoaparát pro vážné focení s malými náklady"

Panasonic DMC-FZ7 černý - 5
Fotoaparát FZ7 je označován jako EVF zrcadlovka (Electronic View Finder). Tedy přístroj využívající objektivu k výběru záběru, kontrole ostření i expozici jako u klasické zrcadlovky, ale v hledáčku nemá obraz odražený od zrcadla, nýbrž obraz na mini LCD displeji.
Zařazován je ale spíš mezi pokročilé kompakty, neboť ve srovnání s nejméně dvakrát dražšími "opravdovými" přístroji DSLR, což jsou víceméně klasické jednooké zrcadlovky v kombinaci s digitálním záznamen, nemá tak dokonalou optiku, má jistě méně kvalitní snímač, nemá měnitelné objektivy, chybí manuální ostření a zoomování na prstenci objektivu, není možná pokročilejší práce s bleskem atd. Pokud je FZ7 kritizován, pak jedině z pozic majitelů DSLR. Ty jsou ale určeny jiným uživatelům a pro jinou, profesionální či poloprofesionální práci.
FZ7 patří mezi všestranné kompakty pro náročnější amatéry a nadšené laiky, s vynikající optikou LEICA DC VARIO-ELMARIT a kvalitním stabilizátorem MEGA O.I.S. Se svou světelností 2,8 - 3,3 patří mezi špičku v oblasti kompaktních elektronických zrcadlovek. Má rozlišení 6 Mpx, 12x optický ultrazoom (36-432 mm), velký rozsah citlivosti ISO 80 - 1600, velké spektrum časů závěrky 60s - 1/2000s, plně manuální ovládání (vedle automatického a scénického), srozumitelné ovládání a přehledné menu v češtině, možnost ukládat do formátu TIFF (vedle JPEG), který nabízí širší možnosti následné úpravy fotek v PC, velký 2,5´´ display.
S FZ7 může fotit začátečník a zároveň ho ocení i ten, kdo chce fotit kreativně. Velice vhodný je pro fotografování na delší vzdálenosti, například zvířat či architektonických detailů, či pro reportážní a dokumentární fotografii.
Za zápory je považováno zpracování přístroje v plastu, nemožnost vyklápět LCD display a přidat externí blesk, funkce makro "až" od 5 cm, tendence k sytějšímu obrazu a v porovnání s dražšími přístroji nemožnost manuálního ostření a zoomování přímo na prstenci objektivu. S přihlédnutím k poměru cena/výkon jde o výtky nepříliš podstatné.
Hodně se ale mluví o vysoké šumovosti při vyšší citlivosti, což je typická negativní vlastnost Panasoniců. I tento problém je však trochu nafouklý. Problémem je totiž jen při zobrazení 1:1 na monitoru, nebo pokud bychom toužili tisknout plakáty. Při běžné prezentační velikosti snímků je tento problém zanedbatelný. ISO 800 a 1600 sice není žádná sláva, ale při nižších rozlišeních ještě do 1600 x 1200 použitelné je. Pro fotky 13 x 9 cm je postačující, ale výřez 1:1 je asi jako ze špatného foťáku na mobilu.

Názory (k tradičním výtkám)

"Tělo je vyrobeno z plastu, což nutně neznamená, že se jedná o "bakelitovou hračku". Provedení je velmi pevné a tělo se ani při použití větší síly nekroutí." (David Filipi, Fotografovani.cz, 31.3.2006)

"Velmi příjemným překvapením je zvládání vysokého ISO - při 400 ISO je šum ve velmi mírných mezích." (Ondřej Neff, Digineff.cz, 23.10.2006)

"Výsledné fotografie se mohou pochlubit téměř neznatelným šumem až do ISO 200. Od ISO 400 se již projevuje znatelný šum při použití odšumění se ztrácí detaily a snímky vypadají jako by byly špatně zaostřené. ISO 800 a 1600 je možné použít jen v nejvyšší nouzi a to ani po zmenšení pro použití na internetu. Obrazové vady se vyskytují v minimální míře. Snímky jsou ostré a dobře barevně vyvážené. Reflexe se objevují pouze při přímém protislunci." (Pavel Škopek, Svět věcí.cz, 3.8.2006)

"Jak je u této velikosti čipů obvyklé, s rostoucí citlivostí roste i šum snímku. Do hodnoty ISO 200 neznatelně, do ISO400 jej při dobré expozici na rozměru snímků 10 x 15 cm budete hledat také obtížně. Při nadstandardním ISO 800 - 1600 musíte počítat se značnou ztrátou detailů. Tyto hodnoty se hodí při focení scén bez detailů, nebo scén s vysokým kontrastem. Nehodí se pro snímky s malým rozdílem jasů a snímky s mnoha detaily." (Petr Koritina, Fotoaparat.cz, 22.2.2006)

"Rozumný člověk tento fotoaparát ignoruje.. Obrazová kvalita je strašná, šum při ISO 800 je mnohem větší než u Nikon D50 při 1600 ISO. Navíc kresba je také neskutečně špatná. Kdo se rozhodne koupit digitál, s kterým nechce cvakat jen momentky, tak at si připlatí ještě 7 tisíc a získá velmi kvalitní digitální zrcadlovku." (Jirka, Digiarena.zive.cz, 3.4.2006)

"FZ7 je dokonalou ilustrací toho, že s rychlým a stabilizovaným 12násobným superzoomem se lze úspěšně vypořádat s jakýmkoli fotografickým úkolem, aniž by člověk musel sahat po výměnném objektivu. Navíc je fotoaparát podstatně levnější než jakákoli digitální zrcadlovka s příslušenstvím. Zrcadlovku, která by nabízela ve standardní výbavě 12násobný zoom, prostě na trhu nenajdete, rozhodně tedy ne se světelností f/2,8-3,3, kvalitním objektivem Leica, vestavěným optickým stabilizátorem obrazu (MEGA O.I.S.) a ostřením od 5 cm. Pokud byste chtěli výše uvedené funkce u digitální zrcadlovky, jen cena samotného objektivu by dosáhla astronomických výšin. Stejně tak zřídkakdy u digitální zrcadlovky narazíte na velký 2,5palcový LCD panel, který je šikovnou alternativou elektronickému hledáčku. LCD panel dokonce umožňuje sledování obrazu i z velice ostrého úhlu." (Radek Pokorný, Fotoblog.cz, 20.11.2006)

Další užitečné poznámky

Ze scénických režimů lze doporučit zejeména režim "oslava", který zvládá žárovkové osvětlení (a podává přirozené barvy) a "noční portrét", což je fakticky "slow flash", tedy blesk do pomalého času. Tento blesk do pomalého času se dá nastavit samozřejmě i ručně, ale ne každý si to troufá.

LCD je výborně čitelný jak za slunného počasí, tak za sníženého osvětlení. Má celkem tři rozdílné možnosti zobrazovaní - normální režim, režim za vysokého osvětlení (zvýší skokem jas) a režim pro zobrazování při držení nad hlavou, tedy při pohledu šikmo zdola, což je velmi zajímavá funkce.

Pokud je při fotografování prioritou rychlost, pak jistě využijete originální a velice užitečnou funkci superrychlého autofokusu, stejně jako okamžitou odezvu závěrky nebo sériové snímání rychlostí tří snímků za vteřinu.

Recenze na Digineff - stručná, ale uživatelsky zkušená recenze
Recenze na www.fotografovani.cz - rozsáhlá recenze
Recenze na Fotoaparat.cz - pětistránková, perfektně zpracovaná

O tomto modelu jsem také hodně uvažoval, ale jak napsali ve fóru Megapixelu, oproti FZ7 je TZ1 lepší pouze v tom, že je menší.
Panasonic DMC-TZ1 - jeden z nejmenších kompaktů s 10xoptickým zoomem a objektivem Leica se stabilizátorem, cena u Megapixel: 6 990 Kč
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruda Kaupa Ruda Kaupa | E-mail | 6. února 2007 v 11:14 | Reagovat

Hezký den,

přečetl jsem si se zájmem Vaše stránky týkající se (zatím jenom) fotografování.

Minulý měsíc jsem si pořídil FZ7 a snažím se s novým fotoaparátem co nejrychleji "komunikovat"...

Pokud budu mít nějaký vlastní komentář rád Vám přispěji.

Nyní však mám jenomdva začátečnické dotazy:

Někde jsem četl (ale bohužel KDE?), že při fotografování panoramat lze "zamknout" expozici použitou u prvního snímku, další snímky v řadě jsou potom exponovány stejným časem a clonou    

Na některých snímcích je původně krásně modré nebe zabarveno do azurového odstínu. Projevuje se při použití všech přednastavených hodnot, resp. režimů. Zkoušel jsem si hrát s nastavením bílé, ale to nemá na "azurro" téměř žádný vliv.

Děkuji Vám za brzkou odpověď

Srdečně Vás zdraví

Ruda

2 fuller fuller | 24. května 2007 v 14:14 | Reagovat

mam ho taky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.