Kouřim (23.7.2005)

11. ledna 2007 v 20:15 | zh |  Města ČR
Kouřim (okres Kolín) je místem, kde se tak trochu zastavil čas. A rozhodně to není dáno jen tím, že je na kraji města skanzen lidových staveb zachráněných před zničením v důsledku budování přehrady Želivka.
Kouřim je vlastně modelem vzniku města, jaký nemá v celých Čechách obdoby. Na vršcích nad samotným městem vznikaly v různých obdobích osady, neboť tato místa ideálně vyhovovala tehdejším hospodářsko společenským požadavkům. Výhodná poloha, pramen vody, úrodná půda... Díky naučné stezce lze dodnes vysledovat vývoj od pravěké osady z doby kamenné, přes slovanská hradiště až po vznik středověkého města. Od rulové skalky svázané pověstí s bratrem praotce Čecha Lechem, je pěkný výhled na celé město. Pramen vyvěrající na Staré Kouřimi vytváří jezírko nazvané zase po kněžně Libuši (to ovšem nějak vysychá). Kouřim patřila Zličanům a později Slavníkovcům. Bývala jednou z nejsilnějších pevností u nás a musela proto čelit Přemyslovcům, kterým se rostoucí moc Kouřimi a jejích knížat vůbec nelíbila. Pevnost byla nakonec vyvrácena a dnes z ní zůstávají jen valy, které sotva tušíme. Význam místa ale potvrzuje barokní kaple sv.Víta na nejvyšším místě Staré Kouřimi. Nová osada s hradem a kostelem sv.Jiří založená boční větví Přemyslovců Děpoltici se označuje jako Druhá Kouřim. I ta se stala předmětem sporů. Přemyslovci po jejím dobytí vybudovali současné město Kouřim. První písemná zmínka je z roku 1261, kdy je město dáváno za vzor ostatním nově vznikajícím městům. Se stavbou města se současně začaly budovat dvojité zděné hradby s věžemi a cimbuřím. Toto opevnění se včetně jedné z bran částečně zachovalo do dnešních dnů a zdá se, jako by po staletí chránilo Kouřim i před přirozeným tokem času.
Ve 14.- 16.století patřila Kouřim k největším a nejvýznamnějším městům v Čechách. V polovině 16.století se ale město zapojilo do povstání proti císaři Ferdinandu I. a po jeho potlačení bylo město značně omezeno v pravomocech. Začalo stagnovat. Konkurence mu vyrostla v Českém Brodě a Kostelci n.Černými lesy. Zásadní ránu mu ovšem zasadila třicetiletá válka. Kouřim patřila k nejvíce zničeným městům v Čechách. Obnova byla pomalá a přinesla sebou první projevy baroka, což se projevilo i na gotickém kostele sv.Štěpána (pol.13.stol.; patří nejcennějším památkám středověké architektury; zvonice má dva zvony zavěšené opačně, tedy srdcem nahoru). Po velkém požáru na začátku 19. století začíná Kouřim získávat svůj nynější vzhled. V r.1850 byl zrušen kouřimský kraj a správa byla přenesena do Kolína. V Kouřimi se zastavil čas a jistá zakonzervovanost je pro ní příznačná i dnes. Zvláštní atmosféra zpomaleného času, která tu na mě působila, se zřejmě líbí i filmařům. Právě tady se točil seriál Bylo nás pět.

Skanzen v Kouřimi byl založen v roce 1972. V současnosti je v muzeu zpřístupněno devět větších staveb obytného a hospodářského charakteru, doplněných řadou drobnějších památek.

V rámci výletu do Kouřimi se lze také vypravit k památníku husitské bitvy u Lipan. Není nijak monumentální, ale je tu prý hezký výhled do kraje.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 turista turista | 2. března 2007 v 0:42 | Reagovat

nepěkný zapadákov

2 Pavel Pavel | E-mail | 25. března 2007 v 21:26 | Reagovat

Kouřim je sice v dnešní době poněkud na první pohled zapadlá a bokem dění,ale fantasticky nakonzervovaný duch dob minulých je její velká deviza do budoucnosti a když citlivě a živým způsobem prodá svoji historii bude velmi vyhledávaným  turistickým centrem.Normandie byla také dlouho zapadlá a stalo se to její silnou stránkou.Osobně mě při návštěvě napadly dvě akce které by v rámci "living history"šly velmi době zrealizovat a jsem si skoro jist že se tak stane.Opravdu,dnešní návštěva Kouřimi byla velmi,velmi inspirující,bohužel,sehnat tam pohlednici se mě v neděli ale opravdu nikde nepodařilo sehnat,až se kouřimští naučí takovéto zdánlivé detaily,tak je čeká "booom"turistický.Pavel

3 anna anna | E-mail | 22. března 2008 v 21:11 | Reagovat

dnes jsem tam byla ..........

4 Kotatko Kotatko | E-mail | 8. června 2009 v 21:05 | Reagovat

Já tady bydlim:o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.