Veselá (navštěvována nepravidelně pravidelně :-)

7. ledna 2007 v 23:56 | zh |  Další místa
Vesnice Veselá leží v Plzeňském kraji, 6 km od města Rokycany. Žije tu 193 obyvatel (2006), třetina domů v obci je využívána k rekreaci.
Vůbec jsem netušil, že první zmínka o Veselé pochází už z r. 1352, kdy byla věnována dominikánskému klášteru v Plzni. V bažinatém terénu, v místech poplužního dvora dnešního zemědělského družstva stávala také tvrz, která je naposledy uvedena k roku 1609 jako panské sídlo rodu Řesanských, ale v souvislosti s připojením vsi ke šťáhlavskému panství ztratila svůj význam a zanikla. Možná ani mnozí místní nevědí, že jedna z budov někdejšího JZD je přízemím této bývalé tvrze, která byla původně věžovitá a po ubourání vyšších podlaží splynula s okolní zástavbou. V budově jsou dochovány historické valené renesanční klenby.
Jinak dnes ale ve Veselé mnoho historického nenajdeme. Je tu malá kaplička, pár starších stavení, ale také typické minibytovky s patrem "pro mladé", kteří se ovšem obvykle odstěhovali beztak někam do města. Není divu, když se tu tak pramálo děje. Připadá mi, jako by každý ze 193 obyvatel byl stále někde zalezlý. Jediná hospoda byla využita novým majitelem jako truhlárna a pak kýmsi zapálena a srovnána se zemí. A bývalo tu přitom veselo nejméně do jedenácti. I před smíšeným zbožím vysedávaly na lavičkách naštosované zvědavé babky, pokud jim místa nezasedli neméně zvědaví dědové. Děti tu drandily na kolech od lesa přes kravín ke koupališti a zpět a drze pokřikovaly po nás Pražácích...
Naše rodina tu má totiž chalupu. V dětství jsem tu býval víkend co víkend, pak se mi to tu okoukalo a nebavilo mě to tu, ale dnes, ač jsem tu jen zřídkakdy, znovuobjevuji to, co jsem zapomněl nebo dříve neviděl. Pár obrázků z chalupy a blízkého okolí tedy přidávám do této své výletní rubriky.
Z historie obce
Stránky místní školy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anna anna | E-mail | 22. března 2008 v 21:04 | Reagovat

nádhera

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.