Beroun (navštěvován často)

21. dubna 2007 v 22:21 | zh |  Města ČR
Královské město Beroun leží na soutoku Berounky a Litavky západně od Prahy na D5 a železniční trati do Plzně a Rakovníka. Má necelých 18 000 obyvatel. Beroun je východiskem do oblasti Českého krasu a Křivoklátska. Město bylo vybudováno ve 13.století jako Brod. Přemysl Otkar II. jeho název změnil podle italského vzoru na Verona, německy překládaným jako Bern (název toho švýcarského též souvisí s Veronou), odkud bylo k českému Berounu už blízko. Za přemyslovských i lucemburských králů město vzkvétalo. Berounští byli známými hrnčíři, vinaři i pivovarníky. Německá část obyvatelstva byla rozehnána a upálena za husitství. Berounští se přiklonili ke Kalichu, podporovali Jiřího z Poděbrad i Jagelonce. Tak jako mnohá jiná česká města, ztratil Beroun svůj lesk za třicetileté války.
Další rozvoj přinesla železnice Praha-Plzeň (1862) a průmyslové podniky - železářství, cementářství a vápenictví.
Centrem města je Husovo náměstí s pseudorenesanční radnicí, gotickým kostelem sv.Jakuba staršího a dvěma bránami, které byly součástí dosud velmi zachovalého opevnění. Beroun je klidné maloměsto se všemi službami, odkud je přitom zároveň vždy blízko do přírody. Příznivci televizních seriálů ho znají z úspěšné Pojišťovny štěstí.
www.mesto-beroun.cz - oficiální stránky města

Ze 13,6 m vysoké rozhledny v lesoparku Městská hora je jedinečný pohled na město
Pohled z Plzeňské brány
Výjev Viléma Preise s výjevem boha Chronose a sudičky předoucí nit času na Plzeňské bráně
Hrnčířské a řemeslnické trhy jsou tradiční berounskou akcí, která vždy přiláká velké množství návštěvníků do jinak ospalého městečka
Pohled Pražskou bránou
Medvěd je heraldickým zvířetem Berouna. Na Městské hoře je medvědárium se známými večerníčkovými hrdiny Matějem, Vojtou a Kubou (Václav Chaloupka, ČT, 2000)
K názvu města Beroun se vztahuje několik povídaček.
To bylo na poslední chvíli oznámeno, že sám císař Karel IV se při lovecké výpravě zastaví v tehdy ještě bezejmenné osadě na úbočí Brd. Místní chlapi tedy narychlo popadli sekery a z polen u vjezdu do osadyposkládali nápis:"Vítej nám" Jenže šli kolem dva negramotní dědulové a tři polínka si vyhlídli jako vhodná pro zátop. Uviděl to právě přijíždějící císař a zvolal:"Berou N"
V pohádkové krajině v hustých porostech lesů žil král vší lesní havěti, mocný Beron. A právě po něm se prý město jmenuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.