Domažlice (19.8.2005)

21. dubna 2007 v 13:25 | zh |  Města ČR
Kdysi královské město ležící v Západních Čechách na hranicích s Bavorskem je česky zváno Domažlice, německy Taus, jak se zpívá v jihočeské lidovce. Dojedeme do něho přes Plzeň asi za 2,5 hodiny z Prahy.
V blízkosti dnešního města už za knížectví Přemyslovců bylo založeno pohraniční hradiště Tuhošť, odtud Taus. Od 10.století se píše o tržní osadě Domažlice (název možná od osobního jména Domaša), která byla v 60. letech 13. století z rozhodnutí Přemysla Otakara II. přeměněna v opevněné královské město. V jeho srdci byl vybudován kostel Narození Panny Marie, na jihozápadě Chodský hrad a naproti němu augustiniánský klášter. Město prosperovalo z výhodného postavení na obchodní stezce z Prahy do bavorského Řezna.
Po vítězství husitů získalo převahu české obyvatelstvo, které ovšem kolísalo mezi katolictvím a kališnictvím. Slavná je (ne)bitva u Domažlic (1431), kdy vyčkávající křižáci při pohledu na blížící se husity propadli panice a dali se na útěk
V období renesance Domažlice získaly typickou dominantu, štíhlou bílou městskou hlásku při hlavním kostele.
Příklon města k stavovskému protihabsburskému povstání znamenalo konec jeho slavných časů. Za třicetileté války bylo ožebračeno, drancováno a přišlo o nejrůznější městská privilegia. Také z hrdých pohraničníků Chodů se stali nevolníci.
Na počátku národního obrození jsou Domažlice nevýznamným pomalu se rozvíjejícím městečkem. Ničivé požáry přinesly barokní a klasicistní přestavby. V 19.století padly městské hradby. Nastává čas glorifikace chodských "Psohlavců" v dílech Jiráska, Němcové, Baara a dalších obrozeneckých spisovatelů.
Další tragédií pro Domažlice bylo spuštění železné opony po 2.světové válce. Za socialismu vznikají panelová sídliště, padají historická předměstí a jsou bořeny lidové chalupy v kraji.
Změna režimu znamenala nový rozvoj, opravu památek a prohlášení náměstí městskou památkovou rezervací.
Návštěvu Domažlic je vhodné spojit s výletem do Horšovského Týna. Místní domažlické autobusy tam dojedou za 15 minut.
www.domazlice.info - oficiální stránky města
Náměstí s podloubím je městskou památkovou rezervací. Domy jsou gotické a renesanční, s pozdějšími barokními a rokokovými štíty.
Dolejší brána (vpravo) byla součástí městského opevnění
Kostel Narození Panny Marie (1111) s typickou věží - hláskou, která původně ke kostelu nenáležela. Po požáru byl gotický chrám barokně přestavěn. Věž je dominantou města. Zajímavostí je skutečnost, že je od svislé osy vychýlena o celých 60 cm. Z jejího ochozu (56 m nad náměstím) je skvělý výhled po městě i okolí.
Gotický, barokně přestavěný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Chodský hrad v Domažlicích, dnes Muzeum Chodska. Po požáru z původní gotické stavby zbyla jen věž (přístupná). Současná podoba je výsledkem barokní přestavby v 18.století.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.