Karlova Koruna (Chlumec n.Cidlinou; 19.7.2005)

10. dubna 2007 v 23:01 | zh |  Hrady a zámky
Ten chlumecký zámek je za lesem... Tolik určení polohy zámku dle známé lidové písně. Přesněji: 25 km západně od Hradce Králové, vlakem 1,15 hod. z Prahy. Ten chlumecký zámek se správně jmenuje Karlova Koruna. Byl totiž dostavěn roku 1723, kdy byl na českého krále korunován Karel VI. a ten po příslušných obřadech navštívil zbrusu nové letní sídlo Nejvyššího kancléře Františka Ferdinanda Kinského. Členitá stavba na vršku vprostřed anglického parku je dílem Jana Santiniho Aichla a Františka Maxmiliána Kaňky a patří mezi barokní architektonické perly. V osách zámeckých křídel jsou vysázeny pěkné dlouhé aleje. Zámek nebýval obýván a sloužil k reprezentačním účelům. Obytné budovy byly dostavěny později.
Za války zámek vyhořel. Po válce a zestátnění byl opraven. Nyní je v rukou původních majitelů, rodu Kinských. Expozice se zaměřuje komplexně na barokní umění, dějiny rodu Kinských a historii chovu koní, tzv.chlumeckých plaváků. Obsahuje i část navráceného původního mobliáře.
Zámek je krásnou stavbou, ale je poněkud omšelý. Obnovovací práce budou jistě stát ještě dost úsilí. Celý areál působí poněkud ospalým dojmem. Dojem z historického městečka pod zámkem značně kazí otřesná dopravní situace, kdy kamion stíhá kamion.
V 18.století byla okolní krajina tvořena lesy a rybníky. U jednoho z nich došlo k historicky prvnímu povstání sedláků proti jejich feudálním pánům (1775). Rebelanti skončili, jak známo, zkrátka jako sedláci u Chlumce...

Karlova Koruna na webu města Chlumce n.Cidlinou

www.knize-kinsky.cz - stránky věnované historii rodu a hlavně právním kauzám ohledně restitučních nároků rodu Kinských
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anna anna | E-mail | 22. března 2008 v 21:21 | Reagovat

úžasné...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.