Kolín (18.8.2005)

10. dubna 2007 v 23:01 | zh |  Města ČR
Kolín leží asi 60 km východně od Prahy na návrší v oblasti úrodné polabské nížiny. Latinsky je návrší collinus - odtud možná název města, pokud není odvozen od slova kolonie. Kolín má 32 000 obyvatel. První písemná zmínka je datována rokem 1261, ale osídlení je dávné. Velký rozmach a slávu přinesla městu privilegia Karla IV. a Václava IV. Téměř ke zničení naopak přivedla Kolín třicetiletá válka. Památným datem je 18. červen 1757, kdy byl v krvavé "Bitvě u Kolína" poražen pruský král Bedřich II. vojsky Marie Terezie. Nového rozkvětu Kolín dosáhl za vlády Josefa II., kdy opět ožila řemesla a obchod. Od 19. století se Kolín stává městem průmyslovým a železničním uzlem.
Centrem města je Karlovo náměstí s řadou pěkných barokních domů, kašnou a morovým sloupem. V rohu náměstí je původně gotická budova radnice, novorenesančně přestavěná koncem 19. století. Dominantou města je chrám sv. Bartoloměje, na jehož přestavbě se podílel Petr Parléř.
Kolín je pěkné historické město s řadou zajímavých zákoutí, ale v době mé návštěvy bylo poněkud rozvrtané, rozkopané, plné aut... V podloubí domů na náměstí samé asijské minitržnice. Informační středisko v porovnání s jinými "íčky" poměrně neschopné. Do chrámu se platí vstup 30 Kč. Totéž ovšem také na věž, na jejímž vrcholu vás čeká nemilé překvapení v podobě hustého pletiva, tudíž výhled není téměř žádný. Za návštěvu cestou do Kutné Hory ale Kolín jistě stojí.

Horkotěžce pořízený snímek z věže. Objektiv jsem protahoval dírou v pletivu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.