Křivoklát (22.7.2004)

22. dubna 2007 v 0:08 | zh |  Hrady a zámky
Křivoklát stojí na Rakovnicku. Cesta vede přes Beroun či Rakovník, vlakem či busem je třeba počítat asi s 1,5 hodinovou cestou.
Je jedním z nejstarších, nejvýznamnějších a nejkrásnějších královských hradů. Jeho počátky sahají do 12. století. Velkorysé přestavby provedl Přemysl Otakar II. a později Václav IV. a Vladislav Jagellonský. Hrad byl panovníky oblíben jako místo oddechu a lovu, k němuž zde v lesích byly nejideálnější podmínky.
Křivoklát několikrát poškodil požár. Za Habsburků sloužil jako vězení (Rudolf II. tu například uvěznil alchymistu Kellyho). Jeho význam prudce poklesl.
Hrad zachránili a romanticky přestavěli Fürstenberkové, kteří ho drželi až do roku 1929. Poté ho prodali Československé republice za 100 milionů korun.
Za vidění stojí hradní kaple, královský a rytířský sál, knihovna, obrazárna, mučírna, černá kuchyně či lovecké sbírky.
Hrad stojí na nerovném terénu, křivě kladen, odtud možná název. Ale možná je název odvozen od křivých klečí, které zde na skále rostly.
K hradu mám mimořádnou citovou vazbu, neboť přímo pod ním žili moji předci. Jejich domovem byla chalupa, která byla přebudována v dnešní hotel a restauraci Sýkora, kterou zřejmě nemine nikdo z návštěvníků hradu.
www.krivoklat.cz - oficiální stránka hradu

Jako na dlani máme hrad z vyhlídky od památníku K.E. Fürstenberka
Dominantou hradu je 42 metrů vysoká obytná Velká věž (typ francouzské věže zvané donjon, narozdíl od ní však nikoliv hranatá, ale kulatá)
Věž Huderka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.