Starosta je světice s mužným plnovousem

10. dubna 2007 v 23:00 | zh |  Víte to?

Často jsem ve Vesci postál
u svaté Starosty,
to je ta nešťastná svatá,
co vousy jí narostly.

By se mužům znelíbila
ty vousy prý si vymodlila.
Řekli byste, nenarostou,
vidíte, a narostly.

(Fráňa Šrámek)
Láskyplné cudné panny, mateřské bohorodičky či vznešené hrdé světice. Takové jsou krásné ženy v pojetí církevního umění, jaké zná každý. Nepřipraveného však může dosti zarazit setkání se světicí, které na bradě vyrašil hustý porost vousů.
To je svatá Starosta, kterou jinde označují také Kümmernis, Wilgefortis, Ontcomera, Caritas i jinými jmény. Byla dcerou portugalského krále, který jí proti její vůli hodlal provdat za svého sicilského kolegu. Protože to byl ale pohan, Starosta ho za žádnou cenu nechtěla. Rozhněvaný král jí uvrhl do žaláře, dokud nedostane rozum. Starosta ale namísto toho prosila Boha, aby o ní raději žádný muž už nikdy nestál a vymodlila si vousy a mužnou tvář. Pro nehorázný zjev byla ukřižována. Podle tzv.Pražské legendy chodil k její soše hrát na housle mladý učitel a prosil, aby mu dala znamení, pokud se jí hudba líbí. Na znamení přízně mu shodila svůj střevíček. Nedočetl jsem se, jaké starosti k Starostě nešťastníka přiváděly, ale svou obuv tato podivná světice na mnoha vyobrazeních odhazuje z kříže k nespravedlivě souzeným, za které se přimlouvá na nebesích.

Máloznámá světice se zrodila díky lidovým výkladům starodavných zobrazení ukřižovaného Krista. Ten byl totiž původně představován jako vítěz nad smrtí, s krásnou tváří, královskou korunou a dlouhými slavnostními šaty. Když se později (ve 13.stol.) prosadilo vyobrazení trpícího muže s korunou trnovou, staré výjevy s nimi nějak nekorespondovaly. A tak vznikla pohádka o nešťastné královské dcerce s plnovousem. Umělcům se ta legenda zalíbila a téma mnohokrát zpracovali. Nejznámější je u nás socha Starosty ve Vesci. Její obraz visí také například v pražské Loretě. Sám jsem se s ní seznámil na hradě Točník, kde jí netradičně nespatříme na kříži, ale přistihneme jí, jak si prohlíží v zrcadle svou vousatou tvář.

Vskutku netradiční světice

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 polkuj polkuj | 2. května 2007 v 15:13 | Reagovat

co je tohle za blog?napište sem alespoň kolik je vám let,jste velmi divný.

2 Zdeněk Zdeněk | 2. května 2007 v 23:31 | Reagovat

Dobrý den,

co vám připadá tak divné na tomto blogu? A na mně? Samozřejmě divný jsem, jako každý slušný člověk:-), ale co vás vede k těmto úvahám? A věk? Je mi 30. Kolik je vám? A jak se jmenujete, polkuji? Zdeněk

3 banánová štáva banánová štáva | 3. května 2007 v 14:57 | Reagovat

Takže pár informací o autorovi blogu. Trochu ho totiž znám. Je to Demo (všichni víme, co to znamená). Je vyšší, postavy nižší. Prima chlapík, je mu 03 let. Co vím, tak nepolkuje. Bohužel. Často cestuje, za naše peníze. Tedy i Vaše,polkuji. Má politické ambice, chtěl by být někde starostou. Zatím má ale jen ty starosti.

4 banánová štáva banánová štáva | 3. května 2007 v 14:57 | Reagovat

Dodatek - je fakt DIVNEJ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.