Horšovský Týn (19.8.2005)

11. května 2007 v 21:56 | zh |  Města ČR
Horšovský Týn leží v blízkosti Domažlic, při cestě na hraniční přechod Folmava. Už v 10.století tu stála kupecká osada na cestě do Řezna. Celá oblast patřila českému biskupovi, který jí spravoval z obce Horšov. V pol.13.století si vybudovalo biskupství hrad Týn na protějším břehu Radbuzy. Význam Horšova upadá a vzniká město Horšovský Týn. Od 16.století patřilo Lobkovicům, ale hned na počátku jejich vlastnictví postihl hrad i město ničivý požár. Přestavba přinesla měšťanským domům renesanční podobu a hradu přestavbu na zámek ve stylu vlašské renesance.
Lobkovicové přišli o panství za účast na stavovském povstání proti císaři (1618-21). Novým majitelem se stal Maxmilián z Trauttmansdorffu a jeho rodu Horšovský Týn patřil až do roku 1945. Město se germanizovalo. Historické jádro bylo barokně a rokokově přestavěno. Zámek procházel stavebními úpravami ještě v 19.století.
Takřka nedotčený urbanistický soubor, v němž lze sledovat stavební a umělecký vývoj od rané gotiky až k pozdnímu baroku byl vyhlášen památkovou rezervací už v 50.letech.
Zámek dnes nabízí 6 okruhů, nebo spíše expozic, např.erbovní sál, kuchyni, purkrabství...
Historické jádro městečka je opravdu pěkné, ale malé a moc to tu nežije. Spíše než náměstí je tu taková lidově barokní náves s kostelem sv.Petra a Pavla. Z jeho věže je z výšky 38 m pěkná vyhlídka, z níž máte všechny ty domečky jako na dlani. Zámek patří mezi vysoce ceněné stavby, potřeboval by však novou fasádu. V jeho parku je vyhlídková věž a další drobnější stavby.

www.horsovskytyn.cz


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.