Mníšek pod Brdy

12. května 2007 v 0:35 | zh |  Hrady a zámky
Mníšek pod Brdy je z Prahy snadno dostupný. Ze Smíchovského nádraží jezdí pravidelně autobusy (asi 30 minut) směrem na Dobříš, Příbram.
Ve středověku zde stávala dobře opevněná tvrz či hrádek. První zmínka o Mníšku se objevuje roku 1352. Roku 1409 bylo panství zastaveno litevskému knížeti Jindřichovi "pánovi na Mníšku". V 15.-16.století hrad vlastnil rod Mitroviců. Po přestavbách se o sídle mluví jako o zámku. Třicetiletá válka znamenala jeho zpustošení. Roku 1655 pustý "zámek na skále" koupil měšťan, původně koželuh z Flander, Servác Engel z Engelsflussu. Ten zámek včetně všech hospodářských budov a pivovaru obnovil a vtiskl Mníšku jeho dnešní podobu. Jeho potomci pak přistoupili k úpravám v raně barokním stylu. Majitelé se střídali (Unwerthové, Pachtové, Schirndingové, Kastové) a přistupovali k dalším )pravám až do počátku 20.století.
V roce 1945 byl zámek vypleněn, zmizela množství cenného vybavení a sbírek. Zestátněný zámek sloužil Ministerstvu vnitra, které zde archivovalo politicky citlivé materiály. V 50.letech začal být demolován hospodářský dvůr zámku. V současnosti patří Mníšek Státnímu ústřednímu archivu, který se postaral o rozsáhlou rekonstrukci.
Nová zámecká expozice byla otevřena roku 2006 je věnována stylu života drobné šlechty v letech 1918-1938 a obsahuje Vstupní schodiště, Zimní jídelnu, Kapli sv. Serváce, Velkou jídelnu, Přípravnu, Velký salon, Hodinový salonek, Kuřácký salon, Dámský salon, Knihovnu, Pracovnu a Lovecký salonek. Na zámku jsou pravidelně pořádány různé slavnosti a trhy (Velikonoční, májové apod.)
V okolí zámku určitě stojí za návštěvu poutní místo Skalka.Všude narazíte také na Káju Maříka, neboť ve městě žila jeho autorka Marie Wágnerová, píšící pod pseudonymem Felix Háj.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anna anna | E-mail | 22. března 2008 v 21:18 | Reagovat

do Mníšku jezdívám moc ráda....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.