Nelahozeves (7.7.2004)

16. května 2007 v 0:02 | zh |  Hrady a zámky
aktualizováno

Zámek Nelahozeves se nachází v malé stejnojmenné vesnici severně od Prahy, 50 minut vlakem z Masarykova nádraží. Patří mezi nejzachovalejší čistě renesanční zámky u nás, neboť byl ušetřen významnějších přestaveb. Vyrostl pod rukama italských architektů na místě staré tvrze během 16.století.
Stavba stojí na skále nad řekou Vltavou, má mohutnou podezdívku a je na ní patrný doznívající pevnostní charakter. Severoitalský charakter dodávají silná obložení rustikou, vnější stěny jsou pokryty vynikajícími sgrafity. Do zámku se vstupuje po kamenném mostě. Nádvoří je tvořeno třemi zámeckými křídly a zdí. V interiérech se dochovaly původní kazetové stropy a krby.
V letech 1997 až 2007 zámek sloužil hlavně jako obrazárna velmi významných děl evropského, zejména španělského umění 15. a 19. století, doplněná expozicí starých zbraní. Část těchto sbírek je dnes k vidění v Lobkovickém paláci na Pražském Hradě. Od roku 2007 je v Nelahozevsi instalována nová stálá expozice dvanácti historických dobových pokojů nazvaná "Pohled do šlechtického interiéru rodinu Lobkowiczů" s důrazem na dobu prince Ferdinanda Zdeňka z Lobkovicz (1858 - 1938). K vidění je například jídelna, hudební pokoj, lovecké pokoje, ložnice, rodinná kaple či významná knihovna. V hlavním přijímacím pokoji zůstaly vystaveny slavné obrazy Rubensovy, Veronesovy a Panniniho.

Z někdejší zahrady a parku zbyl jen malý háj.
Historie zámku je v letech 1623-1949 spojena s rodem Lobkoviců. Navrácen jim byl r.1993.
Pár kroků od zámku je také rodný domek Antonína Dvořáka a jeho monumentální pomník.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.