Pražské podzemí

13. května 2007 v 22:28 | zh |  Praha
V Lobkovické zahradě na Petříně je ve štole číslo 22 k vidění malá, ale zajímavá výstava o historickém podzemí Prahy. Na první pohled může pravda vypadat nezajímavě. V tunelu štoly jsou zkrátka na provazech přikolíčkované fotografie podzemních prostor v Praze, které zdokumentovala speleologická společnost Nautilus. Při jejich pozorném prohlížení se nám ovšem nabízí jedinečná možnost uvidět prostory pod známými budovami a místy, do kterých často nelze běžně zavítat a o nichž často ani netušíme, že existují. Kromě systému uhelných a vodních štol Petřína či podzemí blízkého Strahovského kláštera, je možné spatřit podzemí na Vyšehradě, v Prokopském údolí, pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné a mnohé další.

Výstava upozorňuje i na pražské podzemní restaurace, z nichž nejzajímavější je Triton Restaurant v hotelu Adria na Václaváku. Je totiž umístěna v umělé krápníkové jeskyni z roku 1912, která je doplněna o sochařskou výzdobu připomínající antické mýty o podsvětí. Sem chodil i Werich s Voskovcem, Burian a další prvorepublikové celebrity.
Vůbec nejvíce ale asi zaujmou unikátní fotografie mumií z největších katakomb v Praze pod chrámem Panny Marie Vítězné, který je proslaven Pražským jezulátkem. V patnácti velkých sklepeních se donedávna skrývaly stovky mumifikovaných rytířů, šlechticů, opatů a měšťanů z let 1646 - 1760. Zde spočinul vedle karmelitánských bratří například Jan Lev (Löv) z Ersfeldu, rektor University Karlovy, kněžna Polyxena, dokonce i jeden obr. Údajně to byl jeden ze španělských generálů od Bílé hory - rytíř Maradas.
Nejsilnějším zážitkem je pohledět do tváře bohaté nevěstě, vyhlášené krasavici Marii Fröhlichové, která zemřela přímo u oltáře chrámu, než stačila říci své ano. Za rodiči vnucovaného muže se vdávat nechtěla. Odkázala předem svůj nemalý majetek řádu Karmelitánů, když zemře svobodná. Že by motiv vraždy?
V roce 2003 Karmelitáni katakomby nechali vyklidit a vyčistit a ponechali zde ve skleněných rakvích jen tři nejzachovalejší mumie, takže místo ztratilo svou jedinečnou tajuplnou atmosféru.
Vlevo "obr" Maradas, vpravo "krasavice" Fröhlichová
Výstavy jsou ve štole pořádány od roku 2005. Letos jí lze navštívit od května 2007 o víkendech a svátcích. K ústí štoly 22, které se nachází blízko pomníku J.Vrchlického či Strahovského kláštera, vás bezpečně ze všech směrů navedou informační šipky. Vstupné je dobrovolné. A když vás snad výstava nezaujme, alespoň se tu příjemně zchladíte uprostřed horkého dne

Karmelitánské katakomby
Fotogalerie z katakomb
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 RickyHop RickyHop | E-mail | Web | 22. července 2018 v 0:18 | Reagovat

Пенополистирол играет роль формообразующего элемента, но имеет и другое значение. Данный материал является хорошим утеплителем, а также защищает внутреннее пространство дома от наружных звуков. Бетонная стена отделывается любыми http://builderbest.byethost7.com/ декоративными материалами, например кирпичом, сайдингом, изнутри – гипсокартоном. Отделочные материалы можно монтировать к стене и при помощи крепежа, и на клеевые составы.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.