Roztančený bronz na Senovážném náměstí

16. května 2007 v 23:59 | zh |  Praha
Soubor soch na Senovážném náměstí za Jindřišskou bránou zachycený na následujících fotografiích je zajímavý už tím, že je uváděn pod různými názvy. Protože jsou roztančené sochy součástí kašny, je dílo nazývané jednoduše "Tančící kašna". Že jsou ulity z bronzu, říká se mu tedy také "Zvuk bronzu". A že všichni tančící mají nějaký hudební nástroj, tak jsou to zkrátka "Čeští muzikanti". S odkazem na slavný hudební festival je to "Pražské jaro". A podle uměleckého záměru autorky je to "Hudba řek".

Dílo Praze věnovala známá exilová sochařka Anna Chromy (*1940, Č.Krumlov). Na nově zrekonstruované náměstí bylo umístěno v roce 2002. Sochy představují jednotlivé řeky: socha s mandolínou indickou řeku Gangu, flétna jihoamerickou Amazonku, houslitka Dunaj a trubač Mississipi. Opodál stojí ještě jedna solitérní socha, vyjadřující probouzející se Nil. Pod ní je umístěno pítko. Sochy byly původně barevně upraveny, takže jejich fialová pestrost poněkud dráždila. Postupem času ovšem barva mizí povětrnostními vlivy a zůstává jen čistá krásná dynamika postav.
www.annachromy.com

Za noci je uřezat a hodit na skládku. Umělecký kýč, který nikdy nebude mít žádnou cenu. Dílo horší, než ta, která vznikala za totality. Odstrašující příklad oficiálně tolerovaného nevkusu. Kýče se sklonem k latentní pornografii. Nebudeme se klanět něčemu jen proto, že jsme to dostali zadarmo...
Takto nekompromisně zhodnotili sochy na Senovážném náměstí někteří studenti AVU ve svém prohlášení a při protestním happeningu v roce 2003. Plně je podpořil šéf Národní galerie Milan Knížák z jehož ateliéru signatáři prohlášení pocházejí. Nešlo jen o sochy Anny Chromy. Trnem v oku je jim i Pomník obětem komunismu od Olbrama Zoubka či socha prezidenta Masaryka na Hradčanském náměstí.

Nikomu neberu jeho názor. Ale arogance, která z těch silných slov čiší, je zjevná. A bývá o to větší u těch, co sami ještě nic vytvořit nedokázali. A k panu Knížákovi snad jen jediné: může se líbit realismus někomu, kdo skládá postavy z betonových krychlí? Je to zkrátka jiný úhel pohledu...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 banánová šťáva banánová šťáva | 17. května 2007 v 13:28 | Reagovat

Tos vystihl:)Lépe bych to nenapsal.

2 glaciem glaciem | Web | 9. dubna 2013 v 23:19 | Reagovat

Moc hezky napsané... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.