Karlův most oslavil 650 let

13. července 2007 v 14:42 | zh |  Praha
Základní kámen k mostu zvanému dříve jen Kamenný či Pražský, byl prý položen 9. července 1357 v 05:31. "Magická" číselná řada lichých čísel od jedničky do devítky a zpět měla zajistit mostu podle astrologů dlouhověkost.

135797531

Po 650 letech jsme si tento okamžik připomněli nebývalými oslavami na mostě a na Křížovnickém náměstí, které trvaly od půlnoci do sedmi hodin ráno a účastnilo se jich nejméně 5000 lidí. Účinkujících bylo více než 200.K vidění byl středověký ohňostroj, kejklíři a hudebníci. "Oživlé" sochy za svitu svic vyprávěly osudy světců, jež znázorňují. Křižovnická ulice se změnila v písčité kolbiště rytířů na koních. Minutu po půl šesté symbolicky poklepal základní kámen mostu primátor Bém a posvětil ho velmistr řádu křižovníků Jiří Kopejsko.Ten také celebroval ranní mši v kostele Sv. Františka z Assisi.

Všechny magické číselné a časové údaje musíme brát trochu s rezervou. Už proto, že ve 14.století jistě neplatil letní čas jako dnes. Jaké výročí mostu slavíme je také trochu sporné. Dokončený byl totiž až někdy kolem roku 1407, takže možná slavíme 600 let jeho existence. Karlův most byl 450 let jediným, který spojoval oba pražské břehy.

Jednu z fotek mi otiskli v novinách. Mám z toho radost, tak se tu chlubím... :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emanuel Emanuel | Web | 1. ledna 2013 v 20:42 | Reagovat

Fajn report.. počkám si na další kulatiny:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.