Pardubice (10.7.2005)

25. července 2007 v 17:46 | zh |  Města ČR
Východočeské město Pardubice leží na soutoku řek Labe a Chrudimky. Má přibližně 90 tisíc obyvatel. Z Prahy vede cesta autem směrem na Poděbrady. Po železnici trvá cesta asi hodinu a čtvrt.

První zmínky pocházejí z konce 13.století. Ves nesla název Pordoby, podle polských mnichů řádu cyriaků pocházejících z Porydęby, kteří tu spravovali zdejší kapli sv. Jiljí. Počeštěný název nabízí asociaci k "pár dubů". Na břehu Labe roste několik skupin památných dubů starých 150-200 let.
Městem se staly Pardubice za Karla IV., kolem roku 1340. Patřily tehdy rodu pánů z Pardubic, k němuž patřil první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Jejich heraldický znak s polovinou koně je základem městského znaku. Středověký rozkvět souvisí s rodem pánů z Pernštejna. Páni Vilém, Vojtěch a Jan postupně vtiskli historickému jádru jeho současnou pozdně gotickou a renesanční podobu. Město bylo dlouho významnou pevností, jeho význam a lesk však od 17.století spíše upadal.
Nový rozmach nastal s vybudováním železnice z Pardubic do Olomouce a do Prahy (1845), která je dílem železničního stavitele a pardubického občana Jana Pernera. Rozvíjel se také průmysl. Významná je rafinérie Paramo, chemický závod Synthesia, kde byl v 50-letech vynalezen semtex (Pardubice-SemtínExplosive) a dnes již zaniklý elektrotechnický závod Tesla. Slávu městu přinesl tradiční perník a nejstarší a nejnáročnější dostihový závod v Evropě Velká pardubická (tradice od roku 1874, běží se vždy druhou říjnovou neděli).

Historické jádro města není velké, ale jistě zaujme. Tvoří ho Pernštýnské náměstí s dominantou Zelené brány ze 16.století, odkud je z výšky 60 m krásná vyhlídka na město i okolí.
Domy na náměstí mají svůj pozdně gotický a renesanční původ, nesou však i znaky baroka. Velkým reliéfem zaujme dům U Jonáše z konce 18. století. Novorenesanční radnice vznikla přestavbou starších domů v roce 1894. Mezi nejvýznamnější sakrální stavby patří kostel Zvěstování Panny Marie a kostel sv. Bartoloměje.
Pardubickou dominantou je pernštějnský zámek z přelomu 15. a 16. století. Je unikátní svými dispozicemi na pomezí mohutně opevněného vodního hradu a pohodlného zámku. V rytířských sálech se dochovaly původní portály, klenby, stropy a nejstarší renesanční nástěnné malby u nás. Dnes zde sídlí Východočeské muzeum a galerie. Asi nejzajímavější je největší středoevropská sbírka pohlednic, k shlédnutí jsou též zbraně, mince a sklo.

Oficiální stránky města - historie, památky
Pardubice na Wikipedii - skvěle zpracováno


Část reliéfu domu U Jonáše

Tady asi nějaký Pardubičák přišel o střechu nad hlavou :-)
Ve vzdálenosti 7 km od Pardubic je hrad Kunětická Hora. Stojí za návštěvu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.