Jede traktor - v Zemědělském muzeu

24. března 2008 v 17:50 | zh |  Praha
Národní zemědělské muzeum v Praze má své základy ve sbírce předmětů z Jubilejní všeobecné zemské výstavy 1891. Krátce sídlilo v ulici Na Příkopě, v letech 1902-1938 pak v letohrádku Kinských na Smíchově. Poté se mělo muzeum přestěhovat do dnešní funkcionalistické budovy na Letné, ale ta byla zabrána okupanty. Po válce byla vrácena, ale jen nakrátko. Už roku 1950 byla budova uvolněna pro potřeby různých nově vzniklých organizací. Muzeum putovalo po republice - Konopiště, Hluboká, Čáslav, Kačina, Lednice.
Na Letnou se Zemědělské muzeum vrátilo až roku 1994 a začalo si hledat své místo mezi pražskými muzei.
Největší pýchou NZM je kolekce historické zemědělské techniky, zejména traktorů. Těch je celkem deponováno 150 a tvoří tak pátou největší sbírku svého druhu na světě. V Praze je vystavena asi čtvrtina z nich pod "punkovým" názvem "Jede traktor", ostatní jsou k vidění v otevřeném depozitáři v Čáslavi.
Muzeum příležitostnými výstavami přibližuje i úskalí, snimiž se zemědělci potýkali. Výstava "Do neznáma" se například vracela k otázce kolektivizace a "rozkulačování" sedláků
Bez zajímavosti není ani expozice o potravinářské výrobě, kde je například k vidění přesný model cukrovaru v měřítku 1:10. Množství firem, které tehdy dodávaly skutečným cukrovarům zařízení, bylo vyzváno ke zhotovení zmenšenin svých výrobků. Vznikl plně funkční model se všemi detaily pro účely výstavy v zahraničí. Sto let starý minicukrovar se sice již nepodařilo "rozchodit", ale jednotlivé části jsou stále mechanicky funkční. Model byl dlouho uložen v depozitáři v Karlíně a přenesen a vystaven byl těsně před ničivými povodněmi, které depozitář zasáhly.
Model cukrovaru je rozpracován do všech detailů. Váhy, teploměry, uzávěry nebo třeba úplně vybavená laboratoř.


NZM, Kostelní 44, Praha 7 - Letná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.