Martinický palác plný gramofonů a flašinetů

23. března 2008 v 18:33 | zh |  Praha
Martinický palác v rohu Hradčanského náměstí se pro veřejnost otevřel teprve v září roku 2007. Je významnou renesanční stavbou z 16.století. Vystavěn byl Ondřejem Teyfflem z Zeilberku na místě gotických domů, které lehly popelem. Palác prodal Jiřímu Bořitovi z Martinic, který započal s jeho přestavbou. Tu dokončil jeho synovec Jaroslav Bořita z Martinic. Palác rozšířil, fasády nechal oživit zajímavými figurálními sgrafity a doplnil malované trámové stropy. Jeho život byl pestrý. Za stavovského povstání (1618) byl jako místodržící vyhozen spolu s kolegou Slavatou a písařem z okna Pražského Hradu za to, že nedodržoval náboženskou svobodu a nutil protestanty ke katolictví. Pádem do hnoje byl zachráněn, chvíli se ukrýval ve svém paláci a pak zmizel do Mnichova. O čtyři roky později se ale vrátil zpět domů, povýšen již do hraběcího stavu.
Nikdo z dědiců a dalších majitelů už nepřistoupil k dalším stavebním úpravám, proto se dochovaly původní renesanční a raně barokní prvky. V 19.století byl palác rozdělen na množství měšťanských bytů a místo se našlo i pro policejní strážnici. Sály byly vertikálně i horizontálně přepaženy, původní stropy zakryty. Značně zbídačený palác překvapivě zachránilo období komunismu. V letech 1967 - 1972 byla uskutečněna generální rekonstrukce pro potřeby Útvaru hlavního architekta města Prahy.
Přibyly sice některé méně vhodné prvky, ústřední topení, hydranty a nevzhledné detaily, ale rány nejsou naštěstí nijak hluboké.
Po restitucích se architekti s palácem rozloučili a bylo přistoupeno k novému využití. Prohlídkový okruh po jednoduše zařízených sálech láká zejména na zachovalé fresky a nádherné malované stropy, vykládané stovkami dřevěných tabulek s obrázkovými motivy. Zatím se ještě řeší, co vše bude návštěvníkům do budoucna zpřístupněno. Zatím je možné nakouknou téměř všude. V budoucnu budou některé z prostor sloužit také jako kanceláře a kulturní prostory.
Skutečně zajímavou podívanou a také poslech skýtá muzeum hudebních automatických strojů, gramofonů, fonografů, orchestrionů, flašinetů, forbesů a dalších hracích strojků a strojů z let 1870-1940. Umístěno je v konírně paláce a většina z exponátů je připravena k hudební ukázce, která nás svou stařičkou melodií vrací do časů dávno minulých. Pro posluchače digitálních nosičů je až dojemný pohled na záznamová média v podobě válečků politých voskem či posetých stovkami ocelových hřebíčků, děrovaných pásků z plechu či papíru, a samosebou i klasických černých desek. Vše dodnes funguje a nezbývá než smeknout nad krásou mechaniky a přesnou prací našich předků. Návštěvu vřele doporučuji.
Otevřeno po celý týden od 10.00 do 18.00 hod., vstup 150.-Kč (sleva poloviční). Samostatný palác či muzeum za 100.-Kč.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.