Nejstarší krytý bazén v Praze

31. března 2008 v 1:01 | zh |  Praha
Nejstarší krytý bazén v Praze najdeme pod Petřínem na Újezdě. Pramenitou vodou z Petřína je také napájen. Bazén je součástí Tyršova domu, který vznikl jako reprezentativní sídlo Československé obce sokolské mohutnou přístavbou k historické budově Michnovského paláce. Celý komplex je tak výjimečnou ukázkou souhry několika stavebních slohů - středověkých základů, renesance, baroka, klasicismu a moderní architektury z 20.let minulého století.

Původní dvorec z 16.století rod Michnů z Vacínova přebudoval v průběhu 17.století v palác se zahradami, ale celou velkolepou koncepci se nikdy nepodařilo dokončit. Stavitelem Michnovského paláce byl zřejmě Petr Colombo a Václav Michna mu prý za jeho práci zůstal dlužen.
Vnější výzdoba Michnova paláce

Od roku 1767 patřil palác rakouské armádě. Před I. světovou válkou byl předán v bídném stavu městu. Po vzniku samostatné republiky objekt i s pozemky koupili sokolové. Palác byl opraven a dle architekta Františka Krásného byla v roce 1925 dokončena moderní přístavba s velkým tělocvičným sálem a veškerým zázemím pro posluchače cvičitelské školy.
Zcela novou součástí byl projekt zimního bazénu, s jehož stavbou u nás tehdy nikdo neměl zkušenosti a dlouho se zvažovalo, zda je vůbec dost prospěšný. Inspirace se hledala až v Holandsku. Během stavby bylo nutné řešit mnoho technických problémů. Studna zřízená především pro zásobování bazénu se plnila nepoužitelnou vodou s vysokým obsahem železa a manganu a bylo třeba zajistit jiný zdroj. Problém byl také se spodními vodami. Její neustálé odčerpávání práci značně komplikovalo. Při výkopu se bortily stěny. Vlastní podlaží bazénu se nakonec muselo zapustit až do hloubky 11 metrů, na pevný skalnatý podklad. Finanční těžkosti způsobené výstavbou bazénu definitivně zastavily původní plány postavit otevřený bazén u Čertovky.
Výzdoba ak.sochaře Jaroslava Brůhy

Bazén je veřejnosti otevřen pouze o víkendech (10.00-20.00hod.), uzavřen je o svátcích a bohužel také po celé prázdniny (červenec-srpen).

Postaven: 1925
Délka: 25 m (pět drah)
hloubka: 1,5 až 2,8 m
teplota vody 26 °C
teplota vzduchu 27°C
Kapacita bazénu 40 osob
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Robertgut Robertgut | E-mail | Web | 3. května 2017 v 9:54 | Reagovat

diet pill reviews 2013  <a href=http://duromine.iconosites.com/>buy duromine south africa</a>  doctor who ds game

2 Terezka Terezka | E-mail | Web | 14. listopadu 2017 v 13:45 | Reagovat

Nevěřila jsem, že lze mít fitness i v bazénu. Co jsme si pořídili bazén s protiproudem, tak tomu již věřím  (web)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.