Týnec nad Sázavou (13.4.2008)

19. dubna 2008 v 18:49 | zh |  Hrady a zámky
Hrad v Týnci byl postaven už v 11.století. Nejprve jen dřevěný, později kamenný, z něhož se dochovala románská rotunda s gotickou dostavbou. Přiléhající hradní hláska je o sto let mladší. Z původního paláce se dochovaly jen zbytky. Hrad měl výhodnou polohu na vysokém skalním ostrohu nad řekou Sázavou. Ze všech stran byl nějak chráněn či opevněn neboli zatýněn. A odtud také jeho název. Hrad chránil bezpečnost kupců na křižovatce jejich obchodních cest. Jinak plnil funkci obytnou, obrannou i duchovní. Týnec byl ve své době velmi výstavným sídlem a má se zato, že jeho zakladatelem byl přímo někdo z přemyslovských panovníků. První majitelé jsou však známi až od 14.století a byli jimi dlouho páni z Valdeka. Po nich se majitelé rychle střídali. Chátrání přineslo 17.století. Je to klasická historie: ztráta zájmu vrchnosti, požár a postupné rozebírání ruiny na stavební účely.
Hrad je jasnou dominantou městečka.
Základy původního paláce a hospodářské a obytné stavení sloužící jako fara.

Roku 1791 František Josef hrabě z Vrtby, konopišťský pán, založil na hradě manufakturu na keramiku z kameniny. V rotundě se mlela glazura. Až r.1812 byla v sousedství hradu vystavěna nová tovární budova. Týnecká kamenina byla pojmem. Ale z dnešního hlediska bylo zavedení výroby holým nerozumem. Jistě módní záležitost. Ale daleko od surovinových zdrojů, bez kvalifikovaných zaměstnanců, kteří se získávali z Německa, ale také přeplácením zaměstnanců největší konkurence z Prahy. Týnecká kamenina se více podobala anglickému vzoru, byla kvalitnější a přitom levnější než pražská. Rozšíření konkurence porcelánového nádobí, které bylo ještě levnější i samotné provozní problémy týneckou kameninu definitivně rozbily. V továrně se měli usídlit duševně choří, kriminálnice či vojenští lazaři. Nic z toho se neuskutečnilo a dnes je tu hospoda, infocentrum a kulturní centrum.
Ukázka týnecké kameniny s mytologickým vzorem.

Po r.1918 se Týnec stal majetkem československého státu. Dnes rotunda s věží patří církvi čs. husitské. Ve vedlejším domku bylo zřízeno v 50.letech městské muzeum s expozicí kameniny.
Hrad je pozoruhodný i kolonií netopýrů velkých. Vyhnala je sem oprava střechy sousedního kostela sv. Šimona a Judy, kde sídlili původně. Kolonii tvoří až 150 samic s mláďaty. Samice přilétají do věže během dubna a května. K porodům mláďat dochází zpravidla na začátku června. Netopýři jsou jedináčci, matky je bezpečně poznají i mezi desítkami jiných mláďat a kojí je. Mláďata rostou velmi rychle a už po 40 dnech jsou schopna samostatného života. Začátkem srpna se kolonie rozpadá a na podzim už jsou pryč. Netopýry slyšíme, ale obvykle nevidíme. Nijak nás neohrožují, a to ani svým trusem. Technická opatření tomu zabraňují.

Návštěvu Týnce lze spojit s prohlídkou muzea motocyklů Jawa, které se ve městě vyrábějí (Netvořice,4 km) a zříceniny hradu Zbořený kostelec (3 km).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.