Zbořený Kostelec (13.4.2008)

19. dubna 2008 v 19:07 | zh |  Hrady a zámky
Hrad zde založil snad někdo z králů, možná Václav II. První písemná zmínka o Kostelci nad Sázavou pochází ale až z poloviny 14.století.
Roku 1411 se významným držitelem hradu stává Jan Sádlo ze Smilkova, rádce a oblíbenec krále Václava IV. Jan se nezorientoval správně v pohnuté husitské době a roku 1421 byl přes veškerá ujištění o vlastní bezpěčnosti sťat pražskými konšely, před nimiž měl vysvětlit své politické postoje. Pro jedny zrádce reformismu, pro jiné příliš reformní...
Po něm býval na hradě jeho stejnojmenný synek. Další majitel, Kuneš z Dubé řečený Rozkoš, ač snad příbuzensky spjatý s Žižkou, podnikal z Kostelce loupežné výpady do širokého okolí při boji na straně katolických protivníků Jiřího z Poděbrad. V 2.polovině 15.století byl proto hrad obléhán Zdeňkem Konopišťským ze Šternberka a dobyt za osobní účasti Jiříka z Poděbrad. K rabování byl prý lid popohnán zprávou, že pan Kuneš Rozkoš má na hradě mnoho sudů piva i vína. Hrad byl ještě poté panem Zdeňkem obnoven jako vojenské sídlo. Později (1467) byl ale při hájení jakýchsi zájmů opět zničen královskými vojsky a od té doby nebyl více obnoven.
V období romantismu tu zřídili vyhlídku, skicu zříceniny si zakreslil při svých toulkách i K. H. Mácha. V letech 1994 - 2003 se o oživení hradu pokoušelo o.s. Řád rytířů bílého kříže, ale narazilo na odpor radnice města Týnec nad Sázavou. Hrad chátrá, ale doposud je zajímavou a poměrně rozsáhlou zříceninou s jasně patrnou logikou původního sídla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.