Lichtenštejnský palác poodkryl starý Egypt (18.-27.4.2008)

2. května 2008 v 18:24 | zh |  Praha
Lichtenštejnský palác na Kampě byl postaven na konci 17.století v barokním slohu a původně se honosil dvěma vysokými věžemi. Přišel o ně právě s novými majiteli, pány z Lichtenštejna roku 1831. O tři desetiletí později získal palác František Odkolek se ženou, který položil v blízkém Sovově mlýnu základ pro svou věhlasnou pekařskou živnost. Palác nechal zásadně novorenesančně přestavět a zvýšit o dvě patra. Od konce 19.století připadl Lichtenštejnský palác pražské obci a po rekonstrukci v 90.letech 20.století slouží pro representační akce vlády.
V dubnu 2008 sem po dobu pouhých deseti dní mohl vstoupit také prostý lid, který mohl zdarma obdivovat nálezy českých egyptologů. Výstava Odkrývání starého Egypta k 50. výročí vzniku Českého egyptologického ústavu představila jeho nejcennější vykopávky spolu s egyptologickými exponáty ze sbírek Josefa Ferdinanda Habsburského a Národního muzea.
K vidění byly například nádoby na ukládání vnitřností mumifikovaných osob, víko sarkofágu, konvičky, hlava ducha a množství úlomků soch, keramiky a cenných papyrů, které ale osloví spíše opravdové odborníky. Výstava byla spíše skromná, neboť nejcennější nálezy zůstaly v Káhiře. Přesto stála za vidění a naladila na chystanou větší výstavu plánovanou na podzim v Národním muzeu.
Poslední dvě desetiletí výzkumů českých v Egyptě, z něhož už není možné poklady odvážet, přiblížila alespoň pěkná výstava fotografií Martina Frouze z National Geographic.
Nádvoří Lichtenštejnského paláce vyzdobené k příležitosti výstavy
Zajímavě řešená schodiště v interiéru
Detaily z vystaveného víka sarkofágu
Hlava ducha
Reliéfy
Z výstavy fotografií
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maya.X Maya.X | E-mail | 31. května 2008 v 10:38 | Reagovat

Egypt

2 Maya.X Maya.X | E-mail | 31. května 2008 v 10:39 | Reagovat

Máňa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.