Budko, budečko, kdo z tebe nevolá?

23. srpna 2008 v 22:20 | zh |  Praha
Kampa se o letošních prázdninách proměnila v otevřenou galerii netradičních artefaktů - telefonních budek. V době, kdy se vážně mluví o úplném zrušení veřejných telefonních automatů, vyznívá výstava Art Phone trochu jako předčasné poslední rozloučení. Mladí extravagentní umělci se vyžili na těch budkách, které už by jinak mířily na šroťák. Tisíce slov srdceryvných i úplně prázdných do nich bylo našeptáno, než jim byla utržena sluchátka a posloužily celou svou hranatostí modernímu umění. Ani z jedné ze čtrnácti vystavených budek se nikdo nedovolá. Možná to někoho pobouřilo natolik, že svůj nevyřčený vzkaz světu musel vyslovit pěstmi. Některé budky proto nacházíme značně pomuchlané. Přitom měly být všechny vydraženy pro charitativní účely. Zájemci, kteří se budek chtějí ujmout, mají možnost přisadit nad vyvolávací cenu 25 tisíc korun na Aukru či Aukci Linky bezpečí.
Tisíce funkčních telefonních budek mizí z českých obcí. Do roku 2012 bychom se s nimi měli rozloučit téměř úplně. Mobilním telefonům stačí namísto budky kapsa. Budky tudíž zejí prázdnotou nebo slouží k jiným účelům, potřebám a formám dorozumívání mezi lidmi.
První telefonát roku 1876 uskutečnil Alexander Graham Bell. U nás sloužila první telefonní linka v dole v Ledvicích (1881) a už o rok později se začaly objevovat první automaty. Zpočátku v uzavřených lepších společnostech, pak na poštách a nádražích a nakonec i na ulicích.
Nejslavnější budky s památkovou ochranou najdeme v Londýně. Červené krasavice se tu prvně objevily roku 1926.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Banánová šťáva Banánová šťáva | E-mail | 2. září 2008 v 22:26 | Reagovat

Už si pořiď mobil :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.