Jindřišská věž

4. srpna 2008 v 1:03 | zh |  Praha
Gotická věž postavená v letech 1472 - 76 stojí u kostela sv. Jindřicha a Kunhuty jako samostatná zvonice v místech někdejšího hřbitova. To proto, že kostelní věž by zvony neunesla. Zvonice, která stejně jako kostel patřívala řádu Křížovníků, stojí na jednom ze tří strategických míst Karlova Nového Města (Senovážné nám., Václavské nám., Karlovo nám.) Její existenci ohrožovali Švédové i Prušáci. Po materiálních újmách byla novogoticky upravena v letech 1876 - 79. Dnes dosahuje výšky 65,7 m a je nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze. Je v ní umístěn pozdně gotický zvon Maria z r. 1518, následuje největší Jindřich (1680), dále Dominik (1850) a dalších 7 nových zvonů, které nyní společně se starými tvoří ojedinělou zvonkohru. Vytvořil jí roku 2003 Rudolf Manoušek. Je nezvykle uzpůsobena pro produkcí v interiéru a umí "samostatně" zahrát více než 1000 skladeb od Kmocha po Bacha včetně Beatles či Abby. Zároveň ale umožňuje i samostatnou hru na "nástroj". To nemá obdoby nikde v Evropě a ve světě snad až kdesi v Japonsku. Zvonkohra zacinká každou čtvrt, půl a tři čtvrtě hodinu a v celou zahraje hned dvě písničky.

Součástí věže je muzeum pražských věží a najdeme zde i dokumenty, které se ukládaly do makovice věže jako poselství budoucím generacím. Statečný klempíř Stanislav Píč například napsal v dobách tvrdé normalizace:
"DNES PRÁCE OPRAVDU HODNĚ, DOBA DOSTI KRUTÁ, MORÁLKA ŠPATNÁ.. LOUČÍM SE A PŘEJI VÁM MNOHO ZDRAVÍ A LEPŠÍ ZÍTŘEK."
Svá poselství napsal v dobách klidnějších také Václav Havel, kardinál Vlk, primátor Bém a další.
V roce 2002 byla dokončena vestavba do původního kamenného pouzdra Jindřišské věže, které nesmělo být dotčeno. Proto celkem udiví, že se věží o deseti patrech prohání rychlovýtah, k užitku těm, co nepůjdou po klimatizovaných schodištích, a že je možné si cestou odskočit do kavárny, restarace, výstavní síně či jen na WC.
Moderní věž v Jindřišské stojí určitě za návštěvu, ač je vstupné o trochu dražší, než do jiných "pěškochodných" věží (75.-Kč). Podpoříte však smělý projekt, který se vymyká "běžné produkci".
Na vrcholu věže to vypadá jako v celkem pohodlném staromládeneckém podkroví
Restaurace ve věži má dvě patra a povečeřet lze i pod nejstarším zvonem. Místo stvořené pro romantické žádosti o ruku nebo pro okouzlení milenky.
Věž má i výstavní síně. V jedné z nich je k vidění krásný model Karlova mostu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.