Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích

2. srpna 2008 v 19:11 | zh |  Další místa
Navštívite-li středočeské Štěchovice, toto východiště oblíbených turistických tras, jistě zavadíte pohledem o kostel na návrší nad řekou Kocábou.
Kostel sv. Jana Nepomuckého upoutá svou nevšedností. Připadáte si před ním tak trochu jako v jiné zemi či době. Rád bych nyní napsal, že je opředen také legendami, tajemstvím a záhadami, leč nebyla by to pravda. Počítám však, že filmaři ho už do podobné role obsadili a pokud nikoliv, vyzývám je k tomu. Je k ní jako stvořený.

A čím je tedy tak zajímavý? Byl postaven v době secese a nese prvky rozličných slohů - románského, renesančního a dokonce i byzantského, neboť měl být původně pravoslavný. Kostel vystavěli na základě závěti Matěje Rady. Tento štěchovický sedlák a obchodník se dřevem zemřel roku 1853 a přál si, aby už v roce prvního výročí jeho smrti kostel stál. Odkázané prostředky se však ukázaly být nedostatečnými, a tak kostelní spolek musel ještě po léta střádat. Nebožtík se dočkal naplnění vůle až po více než šedesáti letech v r.1913.
Projektováním kostela nebyl pověřen nikdo méně významný, než architekt Kamil Hilbert, který dostavěl chrám sv.Víta na Hradčanech. Veřejností byl ve své době kostel pro svou nesourodost přijímán poněkud kontroverzně. Dnes je považován za jedinečný vzor slohu nové secese.
Pieta s klečícími anděly ve štítu hlavní lodi od Vojtěcha Suchardy.
Bizarní motiv jakéhosi zvířecího upíra ve výzdobě pod kupulí kostela
Vojtěch Sucharda: Pelikán krmící mláďata vlastní krví (Kristovský motiv)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ing.Ivan Pařízek Ing.Ivan Pařízek | E-mail | 12. ledna 2009 v 16:00 | Reagovat

O.s.Bukovanská kaple hledá architekta nově budované kaple v obci Bukovany u Kyjova v kraji

Moravské Slovácko.

Svoje nabídky zašlete na e-mail:i.parizek@seznam.cz

Děkuji a těším se na další spolupráci

                        ing.Ivan Pařízek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.