Benátky (Venezia) - 20.8.2008

1. ledna 2009 v 15:53 | zh |  Města cizácká
Benátky (Venetia, Venezia, Venice, Beneding) - město lásky, které je však často spojováno i se smrtí. Jsou skutečně výjimečným a romantickým centrem severoitalského kraje Veneto. 300 000 obyvatel žije v šesti městských částech. Většina z nich má ovšem bydliště v pevninské rušné průmyslové části "Mestre". Zde je stejnojmenné hlavní nádraží, letiště "Marco Polo", instituce apod. Každého ovšem zajímá spíše ostrovní historické centrum "Centro Storico", do něhož z Mestre přes moře vede 4 km dlouhý železniční a automobilový most "Ponte della Libertá" z 19.století. Tím po 16 hodinách jízdy z Prahy přijedeme vlakem na nádraží "Stazione Ferrovia Santa Lucia" Pokud jsme tedy nejeli autem nějakých 11 hodin po víceméně stejné trase (Dolní Dvořiště, Freistadt, Linz, Salzburg, Udine). Let trvá asi půldruhé hodiny. Jízdenka či letenka se pořídí tak za 3 tisíce korun. Nejlevnější ubytování přijde na 25-35 EUR, ale čím blíže památkám, tím závratněji tato cena stoupá.

Nádraží "Stazione Ferrovia Santa Lucia"

Historické Benátky, to jsou zejména následující čtvrtě, tzv."sestieri" - Cannaregio, Castello, Dorsoduro, San Polo, Santa Croce a nejslavnější San Marco. Zde najdeme téměř všechny významné památky. Dalším zajímavým místem je Lido di Venezia (zde jsou pláže). Za návštěvu stojí také ostrovy Murano (tradiční sklo a dobré víno) či Burano (typické barevné fasády domů, tradice paličkovaných krajek).

Benátky jsou zřejmě jedním z nejcharakterističtějším městem světa. Však jeho jméno slyšíme v názvech kdejakého městečka, které ho jen trochu připomíná. Jen v Čechách jich máme sedm. Nejtypičtější je skutečnost, že celé město se rozkládá na 118 malých ostrovech a ostrůvcích v laguně Jaderského moře. Leží tedy skutečně na vodě. Domy nesou dubové pilíře. Namísto ulic je zde 150 kanálů, přes které je postaveno asi 430 mostů a můstků, které vlastně drží všechny ty ostrovy pohromadě. Hlavní tepnou je Canal Grande. Přes něj vedou jen tři mosty (od nádraží Santa Lucia, na Rialto a v části Accademia). Lemují ho ty nejhonosnější paláce.


Nikde tu tedy logicky nejezdí žádná auta! Dopravu obstarávají lodě, čluny, vodní taxíky (cca.9 EUR za nástup+ další 1,3 za každou minutu jízdy), vaporetta (místní MHD, nejlevnější, cca.3,5 EUR za jízdenku), na odlehlejší místa motoscafi a samozřejmě typické a slavné gondoly. To jsou technologicky náročné čluny, které se skládají z téměř půl tuny dřeva. Jedná se o ruční práci a kdo se rozhodne si jí pořídit, musí počkat až pět let. Mají délku 10,85 m. Jsou černé a mají zdvižené špice. Černá barva se užívá už po staletí na základě nařízení, které mělo utlumit jejich okázalost. Gondoly jsou jednou z hlavních turistických atrakcí. Jízdné stojí nejméně 60 EUR asi za 40 min. O tuto částku se však může rozdělit až šest pasažérů. Zamilovaný párek, který touží mít gondolu i jejího gondoliéra jen pro sebe, případně navíc obvykle nevalného zpěváka či harmonikáře, zaplatí často hodně přes 100 EUR. Potěšující je alespoň skutečnost, že v poslední době už zážitek nekazí zápach vody a odpadky v ní. Benátským se evidentně podařilo své kanály pročistit. Jediný způsob jak se svézt gondolou levně, je použít jednu z těch, které jezdí jako trajekt přes Canal Grande. Stojí to jen 0,40 EUR, ale je to krátká plavba dlouhá maximálně 70 metrů.
Benátky jsou nekonečným bludištěm úzkých uliček a je téměř povinností každého turisty se v nich alespoň na čas úplně ztratit. Kdo však nerad bloudí, měl by si pořídit skutečně kvalitní a podrobnou mapu. S orientační turistickou mapkou zde narozdíl od jiných světových center zkrátka nepochodíte. Říká se, že v benátských adresách se vyznají jen místní pošťáci.

Nejexponovanějším místem je Náměstí sv.Marka - nejlepší přijímací salon Evropy, jak ho nazval Napoleon. Zde mezi houfy holubů procházejí široké zástupy turistů. Někteří tu pijí předražené kafe v nejdražších restauracích, většina z nich ale stojí nekonečnou frontu do basiliky San Marco, na zvonici s nádhernou vyhlídkou Campanila či u vstupu do Dóžecího paláce (sídlo benátského knížete). V ostatních částech města a v uličkách je ale nečekaný klid a pohoda.
Hodinová věž byla obnovena až roku 2005. Hodiny ukazují čas římskými číslicemi, fáze Měsíce a znamení zvěrokruhu. Poskytovaly také údaje o přílivu a odlivu. Tak jako pražský orloj je spojen s legendou o krutém osudu mistra Hanuše, také tvůrci benátského orloje bratři Ranieriovi byli prý oslepeni, aby nemohli podobný skvost vytvořit v jiném městě.
Campanila San Marco

Zvonice zvaná Benátčany "Pán domu" měřící úctyhodných 99 metrů je typickým objektem každé druhé pohlednice z Benátek.Má pět zvonů. Roku 1902 se zřítila, ale kupodivu to nestálo jediný život, ani holub nepadl za oběť :-)
K večeru už může být fronta před zvonicí dobře snesitelná a 8 EUR za vstup se v tomto případě vyplatí. Nahoru i dolů vás zaveze rychlovýtah a pohled na město je nádherný. Za všech okolností se na vás ale bude tlačit dav stejně natěšených kolegů turistů - fotografů.
San Marco z výšky
Bazilika sv. Marka též "Basilica d´Oro" - zlatá bazilika
Původní stavba z roku 832 vznikla už za zakladatele Benátek Angela Partecipária. Byla zničena v roce 976, po níž následovala dlouhá rekonstrukce trvající až do konce 11. století. Tento kostel byl po staletí stále obohacován výzdobou a mozaikami a poslední úpravy byly provedeny ke konci 15. století.
www.basilicasanmarco.it
Dóžecí palác - "Palazzo Ducale"

Honosné sídlo benátského knížete. Původní opevněný hrad z 9.století lehl popelem. Současná podoba rozsáhlého paláce pochází ze 14.-15.století. Gotický skvost působí lehce díky "krajkovým" stěnám z růžového veronského mramoru. Do paláce vede také jeden ze slavných mostů, tzv.Most vzdechů. Kráčívali po něm odsouzenci k vyšetřovatelům. Mezi nimi se ocitl také svůdník Casanova.
San Giorgio Maggiore


Historie

Počátky osídlení spadají do 5.století. Býval tu velmi bažinatý terén, kde lovily skupinky rybářů. Byli to Ventové, kdo zde nakonec založili město, kterému dali pojmenování. Motivem byl vlastně únik souženého obyvatelstva z pevniny na ostrovy v době barbarských nájezdů Hunů, Gótů či Franků. Pod tlakem tak bylo vytvořeno architektonicky nebývalé dílo. Jedny z prvních osad byly založeny u dnešního mostu Rialto přes Canale Grande. Podle legend byly Benátky založeny už v 5.století, ale za pravděpodobnější lze považovat rok 810. Za jednoho ze zakladatelů je označován Angelo Partecipazio. Na Rialto se usadil panovník - dóže a pro oporu jeho moci sem byly přivezeny ostatky evangelisty sv.Marka ukradené v Alexandrii. Markův okřídlený lev se stal symbolem Benátek.

Benátky patřily původně do sféry vlivu Byzantské říše, ale rychle jí přerostly přes hlavu. Postupně se stále více osamostatňovaly a Byzanc brzy začaly přímo ohrožovat. V 10.století už byly významnou námořní mocností, která bohatla zejména z obchodu s Orientem. Benátští si podmanili chorvatskou Dalmácii a její přístavy. Právě dalmátské stromy prý posloužily jako kůly pro benátské domy. Ve 13. století se benátské vojsko účastnilo 4.křižácké výpravy, při níž byla obsazena byzantská Konstantinopol. Benátky si začaly podmaňovat území na Balkáně a prosadily se i ve Středomoří. V letech 1256-1379 válčily s podobně silným Janovem, až ho porazily. Až do 16. století patřila městská republika Benátky mezi dominantní světové obchodní mocnosti, kdy do značné míry kontrolovala obchod mezi Evropou a Orientem. Nesmírně zbohatla. Označovala se jako "Nejjasnější republika".

Expanzi a rozkvět Benátské republiky zastavily zejména boje se španělskými a rakouskými Habsburky v 17.století, stejně tak jako bitvy s Turky o sféru vlivu na Balkáně a ve Středomoří. Konečný pád přišel roku 1797, kdy republiku rozvrátil Napoleon a Benátky předal Rakousku. Od roku 1866 tvoří součást sjednoceného Italského království.

Věhlas města přitáhl v minulosti řadu znamenitých umělců, ke kterým patřili například malíři jako byli Canaletto, Giorgione, Tizian, Tiepolo, Tintoretto, Veronese a další. Mezi nejvýznamnější benátské obchodníky patřil Marco Polo, který ve druhé polovině 13. století proslul dalekými výpravami do Orientu._________________________________________________________________________

Další památky, které bychom neměli vynechat:


Ponte di Rialto
Krásný most přes Canal Grande. Odedávna významné obchodní centrum. Také nyní zde je mnoho stánků a butiků, které lákají turisty k nákupům.


Kostel sv.Jana a Pavla
Velký gotický kostel s nádhernými vitrážemi.


Kostel Santa Maria Dei Miracoli
Renesanční poklad architekta Pietra Lombarda


Basilika Santa Maria Gloriosa Dei Frari
Netypická interpretace gotického slohu ukrývá klenoty světového umění.

_________________________________________________________________________

Benátský karneval

Více než sedm století je znám benátský karneval. Býval ihned po Vánocích, dnes se slaví v únoru, podobně jako náš masopust. Slovo karneval koneckonců znamená totéž - loučení s masem "carne levare" - odepřít si maso). Zpočátku se jednalo o hry se závody lodí, pak o maškarní, při němž se obracely společenské role a v 18.století se zvrhl karneval ve frivolní orgie. Z popudu Vatikánu byl proto koncem 18.století zrušen a obnoven až roku 1979, kdy měl přilákat turisty do města i mimo sezónu. To se beze zbytku vydařilo. Masky všech velikostí a úrovně potkáte jako trdaiční suvenýr z Benátek úplně všude.Budoucnost

Překrásné Benátky jsou ohroženy zánikem! Lze říci, že se potápějí. Jednak stoupá hladina světových moří vinou oteplování a zároveň lidé odčerpávají podzemní vody, tudíž dochází k propadání. Existují projekty, které chtějí benátskou lagunu izolovat od moře vytvořením přehrady.Lacinějším řešením by mohlo být pumpování CO2 hluboko pod hladinu, což by prý město za 10 let "nadzvedlo" o 20-30 cm.

Holčička nabízející k prodeji svoje hračky
Prádlo se věší mezi domy v úzkých uličkách pomocí zajímavého kladkového systému. Vypadá to moc poeticky...

Odkazy

Překvapilo mě, že jsem kvalitních stránek moc nenašel... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 CoreyJoura CoreyJoura | E-mail | Web | 18. března 2018 v 18:40 | Reagovat

Appreciate it, Ample material.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.